Kalıp Tasarımı

Kalıp tasarımına başlamadan önce, parçanın malzemesi ve üretim yöntemi belirlenir, üretilecek parçanın 3B geometrisi ve toleranslı teknik resmi oluşturulur.

Kalıp Kavramsal Tasarımı için kalıbın bağlanacağı makina bilgileri (tonaj, strok, bağlantı plakası vb.) temin edilir. Bunlara ilave olarak; toplam/aylık üretim bilgileri, çevrim süresi, yatırım bütçesi gibi bilgiler sayesinde kalıbın kaç gözlü olacağı belirlenmiş olur. Kavramsal tasarım aşamasında, temel kalıp prensipleri belirlenir.

 • Plastik enjeksiyon kalıbı ise hareketli maça olup olmayacağı, yolluk ve itici tipi, soğutma sistemi,
 • Sac kalıbı yapılacak ise kesme, bükme, form verme gibi adımların sırası, bant genişliği, adım uzunluğu gibi temel prensipleri belirlenir.
 •  

   

  Kalıp temel prensipleri, müşteri tarafından onaylanır ve sipariş sonrası kalıbın detay tasarımına geçilir. Kalıp tasarımı, 3-Boyutlu olarak yapılır. Kalıbın çalışma prensibi, hareket sırası, adımları analiz edilir. Bu aşamada, üretim sırasında parçada hata riski öngörülüyorsa (plastik enjeksiyon kalıbı için mold flow yapılarak yolluk yerlerinin belirlenmesi gibi), üretim simülasyonu yapılarak riskler minimize edilebilir.

  Kalıp detay tasarımı tamamlandıktan sonra, kalıp üretimi için gerekli malzemeler temin edilerek kalıp üretimine başlanır. Kalıp Üretim Süreci; deneme üretimi, parça ve kalıbın onayı ile tamamlanır.

   

  Uzmanlık Alanlarımız

  Plastik Enjeksiyon Kalıpları

  Termoplastik, termoset ya da elastomer malzemeleri proses eden standart, sıyırıcı plakalı, maçalı, dişi ayrılmalı, vidalı, üç plakalı ya da sıcak yolluklu plastik enjeksiyon kalıplarını tasarlıyor ve yaptırıyoruz.

   

  Sac Kalıpları

  Progresif bir sac kalıbında, tasarlanan sac bandındaki adımlara göre gereken kesme, bükme ve form verme operasyonlarına ait kalıpları tasarlıyor ve yaptırıyoruz.

   

  Döküm, Dövme Kalıpları

  Çelik parçaların üretilmesi amacıyla, dövme ve döküm kalıpları tasarlayarak yaptırıyoruz. Parçaların son haline gelmesi için gereken ısıl işlem parametreleri, işleme programları ve fikstürleri konusunda destek oluyoruz.